Кленолист
Статті

Похоронні звичаї в традиціях ісламу

Все життя мусульманина від народження до смерті визначається Шаріатом - систематизованим зведенням мусульманських законів. Шаріатом пропонується ціла система правил щодо переселення мусульман в загробний світ. Суворе дотримання похоронних обрядів - обов'язок кожного мусульманина.
Після смерті мусульманина над ним здійснюється наступний обряд. Покійному підв'язують підборіддя, закривають очі, випрямляють руки і ноги, накривають обличчя. На живіт покійного кладуть важкий предмет (щоб уникнути здуття).
Над померлим здійснюється обряд обмивання та обмивання водою. Як правило, померлого омивають три рази: водою, яка містить кедровий порошок; водою, змішаної з камфори; чистою водою.
Потім проводиться обмивання. Особа покійного та його руки по лікоть миються три рази. Змочується голова, вуха і шия. Миються ноги по щиколотку. Голову й бороду миють з милом, бажано теплою водою, що містить кедровий порошок. Кладуть покійного на лівий бік і миють правий. Ллють воду, протирають тіло, потім знову ллють воду. Все це проробляється три рази. Те ж саме проробляють, поклавши небіжчика на правий бік. Заборонено класти грудьми вниз. Понад трьох разів - вважається зайвим. Мокре тіло покійного витирається рушником, ароматизується пахощами лоб, ніздрі, руки, ноги покійного.
У обмиванні і обмивання беруть участь не менше 4-х осіб. Чоловіки не обмивають жінок, а жінки не обмивають чоловіків. Дозволяється обмивати маленьких дітей. Дружина може обмивати тіло свого чоловіка. Шаріат забороняє ховати померлого в одязі. Він вимагає огортати його саваном. Саван виготовляється з білого полотна або ситцю і складається для чоловіків з трьох частин:
• Ліфофи - тканини, що покриває покійного з голови до ніг (при цьому з обох сторін залишається зайва тканину, щоб після окутиванія тепа можна зав'язати саван з обох сторін);
• Ізора - шматка тканини для окутиванія нижньої частини тіла;
• Каміс - сорочка до колін звичайна.
Для жінки з п'яти частин:
• Ліфофори - тканини будь-якого виду та гарного сорту, що покриває покійну з голови до ніг;
• Ізора - шматка тканини для окутиванія нижньої частини тіла;
• Каміс - сорочки, яка не має коміра, з вирізом для голови, відкривається на обидва плеча;
• Хімора - хустки для покривання голови і волосся жінки, шириною 60 см, довжиною 2 м;
• Хіркі - шматка тканини для покривання грудей, довжиною 1,5 м, шириною 60 см.
Для померлих немовлят та новонароджених достатньо тільки ліфофи. Для хлопчиків, не досягло 8-ми або 9-ти років, допускається окутиваніе у саван, як це прийнято для дорослого або немовляти. Бажано, щоб саван готували для померлої дружини - чоловік, для померлого чоловіка - дружина, родичі або діти покійного. Якщо ж у останнього нікого немає, похорони здійснюють сусіди.
Якщо померлий був заможною людиною і не залишив після себе боргів, то його тіло обов'язково покривають трьома шматками тканини. Матерія повинна відповідати матеріальним статком того, кого ховають, - на знак поваги до нього. Якщо померлий був неспроможним людиною, обов'язкова умова-покрити тканиною все тіло. Тіло померлого можна покривати використаної тканиною, але краще, якщо тканина нова. Забороною є - покриття тіла померлого чоловіка шовковою тканиною.
Перед окутиваніем борода і волосся не стрижуться, не розчісується. Порядок окутиванія для чоловіків: перед окутиваніе на ложі розстилається ліфофа. Її посипають пахучих трав, ароматизують пахощами типу трояндової олії. Поверх ліфофи розстеляють ізор. Потім кладуть покійного, одягненого в Каміс. Руки укладають вздовж тіла. Покійного ароматизують пахощами. Читають молитви і прощаються з ним. Ізором огортають, починаючи з лівого боку, потім - праву. Ліфофу також загортають, починаючи з лівого боку, потім праву, і зав'язують вузли у голови, біля пояса і до ніг. Ці вузли розв'язують при опусканні тіла в могилу.
Порядок окутиванія жінок ідентичний чоловічому, однак різниця в тому, що перед надяганням Каміс грудей покійної закривається хіркой. Надаватися Каміс, і волосся опускаються на нього. Особа покривається хусткою - хімором, підкладений під голову.
Плач за померлим Іслам не забороняє, однак суворо забороняється оплакувати голосно. Пророк сказав, що померлий мучиться, коли його сім'я оплакує його. За Шаріату, якщо плачуть чоловіки, особливо молоді або середнього віку, їх навколишні повинні дорікати, а плачуть дітей і людей похилого віку слід ніжно заспокоювати.
Правила поховання за Шаріатом наступні. Слід якомога швидше поховати померлого. Рекомендується ховати померлого на найближчому цвинтарі. Мусульман не прийнято ховати в труні. У могилу тіло опускається ногами вниз, а коли жінку опускають у могилу, над нею тримають покривало, щоб чоловіки не дивилися на її саван. У могилу кидають жменю землі. Засипана землею могила повинна підноситися над рівнем землі на чотири пальці. Потім могилу поливають водою, сім разів кидають на неї по жмені землі.
Особливість мусульманських кладовищ в тому, що всі могили і надгробні пам'ятники звернені фасадами в бік Мекки. Мусульмани, що проходять повз кладовища, читають гуру з Корану. Ховати мусульманина на немусульманським, а немусульманина на мусульманському кладовищі суворо забороняється. Якщо помирає дружина мусульманина - християнка або юдейкою, і вона була вагітною, то її ховають на окремій ділянці спиною до Мекки, щоб дитина в утробі матері лежав обличчям до Мекки.
Шаріат не схвалює різні надмогильні споруди, вважаючи їх марнотратством, бо багаті сімейні склепи, мавзолеї і гробниці принижують бідних мусульман або викликають у деяких заздрість.

Надіслати e-mail
Надіслати
e-mail


  Домовини, труни

      Архів робіт:

  Інтер'єри
  Барні стійки
  Меблі
- Столи
- Шафи
- Кухні
  Двері
  Вікна

© 2012 Кленолист
Усі права застережено
Реклама та підтримка: Roman Interactive Media